Tájékoztató
a „REGIO-KOM Térségi Kommunális Szolgáltató Társulás Jászberényi és Dél-Hevesi kistérsége szilárdhulladék-gazdálkodás rendszerének fejlesztése” KEOP-7. 1.1.1/09-2009-0006 pályázat, első fordulós végrehajtásának állásáról.
A társulás a pályázatot 2009-ben nyújtotta be, és a pozitív elbírálásnak köszönhetően 2009. decemberében került aláírásra az első fordulós támogatói szerződés.
Az I. fordulós projekt összköltsége 55.950.000 forint, amelyhez társulási forrásként 4.196.250 forintot kell biztosítani.
A projektben az előkészítő munkálatok megkezdődtek és a Társulás általi koordinációval, a projektben közreműködő szervezetek összehangolásával a következő feladatok lettek eddig elvégezve:
Közbeszerzések keretein belül lettek kiválasztva azok a vállalkozások, akik elkészítik a pályázathoz szükséges terveket, részletes megvalósítható tanulmányt, a második forduló közbeszerzési dokumentációit, és részletes lakossági tájékoztatót adnak ki a projekt I fordulója alatt
A tervezői csoportra két elkülönülő feladat hárult.
– Terveket kellett készíteni a Jásztelki Regionális Hulladéklerakó területén a meglévő szociális épület átalakítására, 2 db Új csarnok építésére. csurgalékviz-gyűjtő és elvezető rendszer kiegészítésére, depóniagáz-gyűjtő rendszer telepítésére.
– Fontos feladatként jelentkezett számukra, hogy az érintett települések önkormányzatával – Jászberény, Heves, Jászárokszállás, Jászladány – közösen megtalálják azt a területet, ahol hulladékudvarok kialakítására nyílik lehetőség. A hulladékudvarokban a kővetkező hulladékfrakciókat kívánjuk gyűjteni:
- Nagyméretű lakossági hulladékok (pl.: bútorok, lomok) – (ezek közül az újrahasználhatóak külön)
- Elektromos készülékek, háztartási eszközök (ezek közül az újrahasználhatóak külön)
- Szelektiven gyűjtött háztartási hulladékok: papir, müanyag, üveg, fém
- Építési törmelék, komposztálható hulladék
- Lakossági veszélyes hulladékok (festékes göngyöleg, szárazelem akkumulátor, gumiabroncs stb.)
A tervezők elkészítették és benyújtották engedélyezésre a terveket, és készítik a kiviteli terveket. 2010 novemberében elkészült a köztes Részletes Megvalósíthatósági Tanulmány (RMT), melyet az irányító hatóság véleményezett. A köztes RMT alapján a kővetkező fejlesztéseket szeretné a Társulás a projekt II. fordulója alatt megvalósítani:
Szelektív gyűjtés
1) Hulladékudvarok
A négy településen térségi hulladékudvarok építése szolgálná a lakosságnál keletkező speciális hulladékok (HEEB, veszélyes, lomok, mert hulladékok) begyűjtését.
2) Gyűjtőszigetes szelektív gyűjtés
A projekt során újabb szigetek telepítése nem tervezett, a házhoz menő szelektív gyűjtés mellett elégséges a jelenleg s meglévő 167 db 4 frakció (papír, műanyag, fém, üveg) gyűjtésére alkalmas szelektív hulladékgyűjtő sziget. újabb szigetek telepítése nem tervezett.
3) Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés
A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést az eddigi tapasztalatok alapján eredményesen vidéki, falusi körzetekben és városok esetén a település kertes családi házas övezeteiben célszerű alkalmazni, A jelen rendszerben átlátszó zsákokkal tervezett begyűjtési rendszer az ország más részein kísérleti tapasztalatok alapján nagy tisztaságú hasznosítható frakciókat tartalmaz, különválogatása könnyen megvalósítható.
Zöldhulladék gyűjtés
A zöldhulladék elkülönített gyűjtésére a városok kertvárosi övezetében és a nagyobb településeken kerül sor. A zöldhulladék gyűjtésbe bevont háztartások meghatározott időszakokban a szolgáltató által kiadott zsákokban, illetve meghatározott helyekre helyezhetik ki a zöldhulladékot, amelyek ürítését forgódobos vagy láncos konténeres felépítményű hulladékgyűjtő gépjármű végzi előre rögzített járatprogram szerint.
Feldolgozó létesítmények fejlesztése
- Jászteleki Válogatómű kiépítése
A szelektív hulladékgyújtó szigetekről és a hulladékudvarokról beszállított hulladék utóválogatásához
- Jászteleki mechanikai-biológiai kezelő üzem
A vegyesen gyűjtött hulladék válogatására, ezzel is csökkentve a lerakásra kerülő maradék hulladék mennyiségét
- Komposztáló
A komposztáló tér már rendelkezésre áll a csurgalékvíz elvezető és tároló medencével egyetemben, így a komposztáláshoz már csak a gépek beszerzése és felszerelése szükséges.
A komposztáláshoz szükséges gépek az alábbiak:
- aprító
- rosta
- komposztforgató
A következő hónapokban végleges formátumot kap az RMT, a még nyitott szakmai kérdések lezáródnak. Az építési engedélyek elkészülnek, és ezen anyagok alapján szórólap formájában részletes írásos lakossági tájékoztató készül.
Jászberény, 2011. március 9.
Urbán Csaba
REGIO-KOM Társulás
projekt-koordinátor