Tájékoztatás a csendháborítás szabályairól
Az elmúlt időszakban több lakossági panasz is érkezett a Polgármesteri Hivatalba csendháborítás témakörében. Ezzel kapcsolatban tájékoztatom a Tisztelt Lakosságot az alábbiakról.
A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény alapján az ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen a szomszédaikat szükségtelenül zavarnák, vagy amellyel jogaik gyakorlását (ide tartozik a pihenéshez való jog is) veszélyeztetnék.
Az együttélés szabályaival kapcsolatban az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy szomszédokat zavaró, hangos tevékenységet csak este 10:00 óra után nem folytathatunk. Lehetetlen, ezért a jogszabályok meg sem kísérlik felsorolni azokat a tevékenységeket, amelyek indokolatlanul zavarhatják szomszédaink nyugalmát.
Ide sorolható:
- a túl hangos zenehallgatás a napszaktól függetlenül,
- a hétvégi barkácsolás,
- a lakásfelújítás,
- a házibulik,
- a családi események.
Természetesen szó sincs arról, hogy ne lehetne vendégeket fogadni, családi eseményeket megünnepelni, hétvégén megjavítani a kerítést. Általában a nagyobb zajjal járó tevékenységeket, munkaidőben lehet végezni, hangos háztartási gépeket pedig este 8-9 óráig lehet használni. Általánosságban elfogadott gyakorlat szerint tehát 6:00 és 22:00 óra között lehet „zajosabb” tevékenységeket folytatni, de akkor sem korlátlanul, a szomszédaink szükségtelen zavarása mellett.
Az együttélési normákat megsértő szomszédot először célszerű személyesen felszólítani, megkérni, hogy halkítsa le a zenét vagy fejezze be a „tivornyát”. Amennyiben ennek felszólításunk ellenére sem tesz eleget, rendőrségi feljelentéssel (112-es telefonszámon) élhetünk ellene. Ugyanis a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény 195. §-a értelmében:
149. Csendháborítás
195. § (1) Aki lakott területen,az ott levő épületben, vagy az ahhoz tartozó telken, tömegközlekedési eszközön, továbbá természeti és védett természeti területen indokolatlanul zajt okoz, amely alkalmas arra, hogy mások nyugalmát, illetve a természeti vagy a védett természeti értéket zavarja, szabálysértést követ el.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr és helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr is szabhat ki helyszíni bírságot.
A csendháborítás szabálysértés elkövetője 5.000 – 150.000,-Ft-ig terjedő pénzbírsággal büntetendő. Ahány szabálysértési eljárás indul az elkövető ellen, annyiszor lehet ellene pénzbírságot kiszabni. Ha a pénzbírságot az elkövető önként nem fizeti meg, akkor azt közérdekű munkára vagy büntetés- végrehajtási intézetben letöltendő elzárásra kell átváltoztatni.
A csendháborítás szabályait nem csak belterületen, lakóövezetben, hanem az üdülőövezetben, hétvégi házak esetén is be kell tartani.
Mindezek ismeretében kérem, hogy a békés egymás mellett élés szabályait maradéktalanul szíveskedjenek betartani, a szomszédok szükségtelen zavarását, bosszantását elkerülni.
Dr. Dinai Zoltán
jegyző